אורלי שדה (M.S.W)

מטפלת זוגית פרטנית ומשפחתית

0543978838


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


                                              
אורלי שדה על - מעגל החיים הזוגי.

יש המכנים את התנועה הזוגית כ"ריקוד זוגי".הזוג נע ,רוקד,בין כוחות ההתרחקות לכוחות ההתקרבות בין געגועים לקרבה לבין בריחה ממנה,בין השאיפה לנפרדות לבין המשאלה להתאחדות .
 


ליאת ודני (שמות בדויים) זוג שנמצא בטיפול מזה חודשיים הגיעו עקב בעיות בתקשורת " אנחנו לא מדברים ,רק על  דברים שצריך לעשות לבית , לאן לנסוע ,על הילדים אבל אף פעם לא על עצמנו" .
יום שלישי שש בערב השעה הקבועה של ליאת ודני. הם נכנסים  ומתיישבים .
הוא:תתחילי את !
"אני לא יודעת מה קרה לי ,בחיים אני לא רבה ..... אני יודעת שהייתי לא בסדר. פתאום נכנס בי שד.
בפעם הראשונה ,אני יוזמת ריב , הוא חזר מהעבודה , עד היום הוא זה שתמיד  חוזר זועף ,כועס ,עייף ואני מסביבו ,מרצה ,דואגת שיהיה שקט ,שיהיה טוב.
בדרך כלל כשהוא חוזר ,לאחר הרגעים הראשונים של קבלת הפנים יש מתח, אני מרגישה מתח" .
אני: ומה את עושה?
ליאת:אני הולכת לראות סידרה בטלווזיה שאני אוהבת.
דני: " אחרי שקרעתי את עצמי בעבודה אני חוזר הביתה צריך קצת שקט ומנוחה ואת יוצאת עלי ,מחפשת על מה לריב .ישר מעלה לי את "הטורים", אני אגיד לך את האמת לא בא לי לחזור הביתה  פתאום תלונות לא מרוצה משום דבר. מה קרה לך פתאום? אולי זה הטיפול, עד עכשיו אף פעם לא התנהגה ככה.
אם זה מה שהטיפול עושה ,מה אני צריך את זה ".
 
מעגל החיים הזוגי הוא מסלול בו הזוג נע ומתפתח לאורך החיים. לכול  זוג יש את המעגל הייחודי שלו עם החוקים הכללים והדינאמיקה המאפיינת אותו. ניתן לומר שזוהי רכבת עליה נוסע הזוג, רכבת שיש לה מסילה ,תחנות  וחוקי תנועה.
במעגל החיים של הזוגיות קיימים שלבי התפתחות ידועים מראש :משלב ההתאהבות והבחירה ,דרך שלב האהבה העיוורת והסימביוזה ,אל ההתפכחות וההפרדה,ועד לחיבור מחדש ,החיבור הדיאלוגי=המתקשר.
 
כשזוג כמו ליאת ודני מגיעים לטיפול אני שואלת את עצמי :מה קרה? מה היו המניעים שהובילו את ליאת להתפרצות של כעס שלא אופיינית לה. ליאת נהגה תמיד להמשיך קדימה "לבלוע" "לא להתייחס" "העיקר שיהיה טוב" .היא לא רצתה לקלקל את השבת, היציאה לבילוי ,החופשה המתקרבת החג. "הייתי מתייבשת וממשיכה" היא אמרה.
הריקוד הזוגי שלהם היה שליאת מכילה את הכעס של שלה  ושל דני .הוא מוכל על ידה.כל זמן ששני הצדדים המכילה והמוכל היו מסופקים מהאיזון שהשיגו נשמרה הזוגיות כהרמוניה .אולם כאשר אחד מהשניים במקרה זה ליאת התחילה לחוש מחנק ,עומס ,חוסר סיפוק ,התחילו הזעזועים בקשר.
שיווי המשקל והאיזון העדין-מופרים.
אחד מבני הזוג במקרה זה ליאת  מנסה לזעזע ולשנות והשני דני  מתאמץ לחסום.
ליאת הפרה את החוזה ההתחלתי שהיה בינה ובין דני.
וזהו תחילתו של תהליך השינוי.
 
כל זוג עובר שוב ושוב נקודות וצמתים במעגל חייו.ההתפכחות מההתאהבות ,ההכרה במגבלות של בן הזוג.  ההכרה במגבלות של הקשר . ההכרה במגבלות של עצמו.
המאבק על ה"אני" בקשר המאבק על ה"אנחנו" בקשר. כול אלו  הן משימות החוזרות וניצבות בפני כול אחד מבני הזוג ובפני הזוגיות.
 
                                                                                                     אורלי שדה (m.a)
                                                                                                      מטפלת זוגית ופרטנית.
 
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים